Anasayfa / Teknoloji Haberleri / SpaceX önceden kullanılmış bir roketi yeniden fırlattı

SpaceX önceden kullanılmış bir roketi yeniden fırlattı

SpaceX firması uzaya aynı roketi birden fazla sefer gönderebilmek için 2011 yılından beri çalışmalar yapıyordu. Dün ABD Uzay ve Havacılık Dairesinin (NASA) Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden yerel saatle 18.27’de bu hedefini gerçekleştirerek bir ilke imza attı.

2016 yılında SpaceX firması Uluslararası Uzay İstasyonu’na malzeme göndermek için Falcon 9 roketini kullanmıştı. Uzay uçuşlarında zoru başararak büyük bir yol kateden firma aynı roket ile dün saat 18.27’de SES-10 haberleşme uydusunu yörüngeye yolladı.

Falcon 9 roketinin 62 milyon dolara mal olduğu bildirilirken, aynı roketin ikinci kez yörüngeye fırlatıldığında maliyetinin yarı yarıya azaldığı söylendi. SpaceX firmasının Ceo’su Elon Musk, Falcon 9 roketini ikinci kez yörüngeye yollayarak uzay uçuşlarında bir devrim gerçekleştirdiklerini fırlatma için yapılan canlı yayının başında belirtti. Maliyetin yarı yarıya azaldığını bildiren Ceo Elon Musk yeniden gönderdikleri roketin ne kadara mal olduğunu ise açıklamadı.

2018’de aya turist götürülecek

Uzay uçuşlarının maliyetinin azalması ile büyük bir aşama kaydeden SpaceX firması geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada 2018 yılında 2 turisti ayın etrafında tur attıracağını ve bu turistlerden de görecekleri hizmetin bedelinin önceden alındığı söylenmişti.

Hakkında Kubilay Karbal

Kubilay Karbal
Kubilay Karbal,Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünde eğitim görmüştür. Adobe programlarına iyi derece hakim olan editörümüz grafik tasarım işi yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Geçen yıl Türkiye’de 12.5 milyon akıllı telefon satıldı

GFK araştırma şirketinin verilerine göre Türkiye'de geçen yıl 12.5 milyon akıllı telefon satıldı. 2016 yılında Türkiye'de telefon pazarı bir önceki seneye göre 4.2 büyüme gerçekleştirdi. 2017'nin ilk iki aylık döneminde ise 1.9 milyon adet akıllı telefonun satışı yapıldı.

BTK Periscope’un Twitter hesabını kapattı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) yaptığı açıklamada, Periscope'un twitter'daki hesabına Türkiye'den erişime kapattığını bildirdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir