Anasayfa / Teknoloji Haberleri / Gümrükten birden fazla telefon geçisine son !

Gümrükten birden fazla telefon geçisine son !

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü yurt dışından telefon getirip satanlar için yeni bir önlem aldı. Yeni düzenlemeye göre artık her kişi sadece 1 telefon gümrükten geçirebilecek. Piyasada ucuz olduğu için çokça rağbet gören yurt dışı telefonlar artık eskisi kadar ucuz olmayacak.

Yurt dışından ucuza alınıp Türkiye’de e-mei numarası değiştirilerek daha ucuza alıcı bulan telefonlara yeni düzenleme getirildi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü, ülke genelinde özellikle internet üzerinden satışı yapılan cep telefonlarına sınırlama koydu. Yeni düzenlemeye göre gümrükten bir kişi sadece bir telefon geçirebilecek.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü yurt dışından getirilen 2 veya daha fazla cep telefonunun vergi karşılığında yolcuya verilmesini söyleyen 235. madde ile bu cihazların ülkeye sokulabilmesini onaylayan 2011 yılındaki genelge arasındaki çelişkiyi ortadan kaldırdı. Daha önceleri yurt dışından ülkeye sokulan cep telefonlarına i-mei numası yüklenince, bu telefonlar ülke içinde çalışıyordu. Artık gümrükten geçirilen telefonlara yüklenen i-mei numarası Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na iletildiğinde ülke içerisinde kullanılmasının önüne geçilecek.

Bu düzenlemeyle ülkeye gümrükten ve ya kaçak yollarla sokulan telefonlar i-mei numarası yüklendiğinde dahi çalışmayacak.

Hakkında İsmail Korkmaz

İsmail Korkmaz
İsmail Korkmaz, Samsun Ondokuzmayıs Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okumaktadır. İsmail Korkmaz sitemizde teknoloji haberleri alanında editörlük yaparak içerik üretmektedir.

İlginizi Çekebilir

Geçen yıl Türkiye’de 12.5 milyon akıllı telefon satıldı

GFK araştırma şirketinin verilerine göre Türkiye'de geçen yıl 12.5 milyon akıllı telefon satıldı. 2016 yılında Türkiye'de telefon pazarı bir önceki seneye göre 4.2 büyüme gerçekleştirdi. 2017'nin ilk iki aylık döneminde ise 1.9 milyon adet akıllı telefonun satışı yapıldı.

BTK Periscope’un Twitter hesabını kapattı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) yaptığı açıklamada, Periscope'un twitter'daki hesabına Türkiye'den erişime kapattığını bildirdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir