Anasayfa / Teknoloji Haberleri / Geçen yıl Türkiye’de 12.5 milyon akıllı telefon satıldı

Geçen yıl Türkiye’de 12.5 milyon akıllı telefon satıldı

Türkiye akıllı telefon pazarında önemli bir yol katetti. Özellikle telefon şirketlerinin ve GSM operatörlerinin taksitle akıllı telefon satışlarına hız vermesinin ardından sektördeki büyüme çığ gibi yükseldi. GFK Araştırma Şirketi Perakende Panelinin verilerine göre 2016 yılında Türkiye’de yapılan akıllı telefon satışı bir önceki yıla göre yüzde 4.2 büyüyerek 12.5 milyon adete yükseldi. Telefon alım çılgınlığı 2017 yılının ilk iki ayında 1.9 milyon adete düşerek yüzde 8 geriledi.

Satılan telefonların yüzde 94’ü 4.5 G uyumlu

Türkiye’nin son zamanlardaki tüketim çılgınlığının başını akıllı telefonlar çekti. 2017’nin ilk 2 ayında 1.9 milyon adet akıllı telefon satılması da bunun bir göstergesi oldu. Türkiye’de geçen yıl satılan 12.5 milyon akıllı telefonun yüzde 94’ü, 4.5 G’ye uyumlu telefonlar olduğu gözlemlendi. Yine 2016 yılında satışı yapılan akıllı telefonların yüzde 47’sinin ekran boyutunun 5 inçten büyük olması dikkat çekti. 2016 yılında satışı yapılan 12.5 milyon telefonun yüzde 76’sının depolama kapasitesinin 16 gb ve üzeri olması GFK araştırma şirketinin verilerine yansıyan bir diğer unsur olurken, ortalama olarak 19 gb alındı.

GFK araştırma şirketinin tahminleri doğrultusunda dünya genelinde de durum Türkiye’den farklı değil. 2016 yılında bir önceki yıla göre akıllı telefon satışlarında yüzde 6.6 civarında bir büyüme oldu ve 1.4 milyar adet satış kayıtlara geçti. Satışların yüzde 28’inin gelişmiş ülkelerde olması dikkat çekti. Yüzde 28’lik bu oran gelişmiş ülkelerde akıllı telefon pazarındaki büyümenin yavaşlaması olarak yorumlandı.

Hakkında Kubilay Karbal

Kubilay Karbal
Kubilay Karbal,Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünde eğitim görmüştür. Adobe programlarına iyi derece hakim olan editörümüz grafik tasarım işi yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir

BTK Periscope’un Twitter hesabını kapattı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) yaptığı açıklamada, Periscope'un twitter'daki hesabına Türkiye'den erişime kapattığını bildirdi.

SpaceX önceden kullanılmış bir roketi yeniden fırlattı

SpaceX firması uzay uçuşları arasında bir ilk gerçekleştirdi. Daha önce 2016 yılında Uluslararası Uzay İstasyonu'na malzeme götüren Falcon 9 roketi ile SES-10 haberleşme uydusunu yörüngeye gönderdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir