Anasayfa / Teknoloji Haberleri / BTK Periscope’un Twitter hesabını kapattı

BTK Periscope’un Twitter hesabını kapattı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Twitter’ın bir uygulaması olan periscope’un, periscope.tv internet sitesine ve twitter’daki @periscopeco kullanıcı hesabına Türkiye’den erişim yasağı getirdi. BTK’dan yapılan yazılı açıklamada internet sitesine ve twitter hesabına erişim yasağı getirilmesine, marka tecavüzü yapıldığı sebep gösterildi. Karar İstanbul 2. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi tarafından alındı. Mahkemece alınan erişim engelleme kararı uygulanmak üzere 31 Mart 2017 tarihinde Erişim Sağlayıcıları Birliğine gönderildi.

Uygulamanın adı değiştirildi

İstanbul 2. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi tarafından verilen erişim engelleme kararının ardından, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Twitter şirketine ait olan ve ‘Periscope’ ismiyle yayın yapan uygulamanın, Türkiye’deki adını ‘Scope’ olarak değiştirdiğini duyurdu.

5651 sayılı Kanun ve bazı diğer kanunlara dayalı olarak verildiği belirtilen karar, internet ortamında bulunan yasa dışı içeriklere yönelik erişimin engellenmesi olarak kayda geçti. Konuyla alakalı yapılan açıklamada  “Bu kararların konuları, kapsamı, yetkili merciler, karar verilme ve uygulanma şekli ve süresi gibi hususlar ilgili mevzuatta yer almaktadır. Bu kapsamda ‘periscope.tv’ alan adı ve @periscopeco Twitter hesabı için ilgili mahkeme tarafından verilen erişim engelleme kararının ardından Twitter şirketi, globalde ‘Periscope’ olarak yer alan uygulamanın adını Türkiye’de ‘Scope’ olarak değiştirmiştir. Uygulamanın web sitesinin alan adını ise ‘pscp.tv’ yapmıştır. Ayrıca, erişim engelleme kararına konu @periscopeco Twitter hesabını Türkiye kullanıcılarının erişimine kapatmıştır.” denildi.

Hakkında Kubilay Karbal

Kubilay Karbal
Kubilay Karbal,Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünde eğitim görmüştür. Adobe programlarına iyi derece hakim olan editörümüz grafik tasarım işi yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Geçen yıl Türkiye’de 12.5 milyon akıllı telefon satıldı

GFK araştırma şirketinin verilerine göre Türkiye'de geçen yıl 12.5 milyon akıllı telefon satıldı. 2016 yılında Türkiye'de telefon pazarı bir önceki seneye göre 4.2 büyüme gerçekleştirdi. 2017'nin ilk iki aylık döneminde ise 1.9 milyon adet akıllı telefonun satışı yapıldı.

SpaceX önceden kullanılmış bir roketi yeniden fırlattı

SpaceX firması uzay uçuşları arasında bir ilk gerçekleştirdi. Daha önce 2016 yılında Uluslararası Uzay İstasyonu'na malzeme götüren Falcon 9 roketi ile SES-10 haberleşme uydusunu yörüngeye gönderdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir