Anasayfa / Sağlık / Veganları sevindiren haber ; Yapay tavuk eti üretildi !

Veganları sevindiren haber ; Yapay tavuk eti üretildi !

Teknoloji artık hayvancılığa da el atıyor. Memphis Meats adlı firma hayvancılıkta yaşanan sağlıksız koşullardan dolayı yapay et üretmeye karar verdi. Bilim insanlarının uğraşları sonucu yapay tavuk ve ördek eti üretildi. Yapılan çalışma bilim insanları arasında tartışmalara neden oldu

Memphis Meats et firması hayvan yetiştiriciliğindeki sağlıksız yöntemlerden dolayı ‘daha iyi et, daha iyi dünya’ sloganıyla yapay et üretimi yapmayı hedeflediler. Bünyesinde çalıştırdıkları bilim insanları uzun laboratuvar çalışmaları sonucu veganları sevindirecek haberi duyurdular. Artık yapay tavuk ve ördek eti üretilebiliyor.

Üretilen yapay tavuk ve ördek eti, doğal olarak yetişen etler ile aynı besin değerine sahip. Ancak bazı bilim insanları doğal olarak üretilen etin daha sağlıklı olduğunu söylüyor. Yapay et üreten bilim insanları ise hali hazırda çiftliklerde üretilen tavuk ve ördeklere hormonlar ve ilaçlar enjekte edildiğini söyleyerek zaten sağlıklı bir et üretiminin söz konusu olmadığı kanısında. Ayrıca üretilen tavuklar hormona maruz kalmasa bile yedikleri besinlerdeki yapaylıktan dolayı etkileniyorlar.

Memphis Meats firmasının ürettiği yapay etin bir kilosu 9 bin dolara tekabül ediyor. Ancak 2021 yılına kadar bu alandaki çalışmalara ağırlık verilip ilerleme kaydedilerek, etlerin raflardaki yerlerini almaları hedefleniyor.

Hakkında Kubilay Karbal

Kubilay Karbal
Kubilay Karbal,Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünde eğitim görmüştür. Adobe programlarına iyi derece hakim olan editörümüz grafik tasarım işi yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Bahar alerjisine ışık tedavili çözüm

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ümit Filiz, bahar aylarının gelmesiyle birlikte bir çok kişide baş gösterecek alerji sorununa 'rinolight ışık tedavisi yöntemi' ile çözüm getirilebileceğini söyledi.

Doktora şiddete karşı panik butonu

Son yıllarda sağlık personellerine uygulanan şiddetin artmasıyla yeni önlemler alınmaya başlandı. Isparta Şehir Hastanesi'nde olası bir şiddet olayına güvenlik görevlilerinin hemen müdahale edebilmesi için, doktorların masalarının altına bankalardaki gibi panik butonu yerleştirdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir