Anasayfa / Sağlık / Krem peynir meme kanseri riskini arttırıyor !

Krem peynir meme kanseri riskini arttırıyor !

ABD’deki Roswell Park Kanser Enstitüsü Kanser Önleme ve Kontrol Departmanı bin 941 meme kanseri kadın ile bin 237 sağlıklı kadın üzerinde bir anket çalışması yaptı. Çalışma sonucunda ülkemizde de oldukça fazla satışı yapılan krem peynir ve çedar peynirini fazla tüketen kadınların yüzde 53 oranında daha fazla meme kanserine yakalandığı ortaya çıktı.

Süt ürünlerini tüketim alışkanlığı üzerine yapılan anket çalışmasının cevaplarını değerlendiren Dr. Susan McCann liderliğindeki ekip,  süt ürünlerinin fazla tüketildiği zaman meme kanserine yakalanma riskinin yüzde 15 azalttığını söyledi. Araştırmanın sonuçları arasında yine ülkemizde sofraların olmazsa olmazı yoğurt da bulunuyor. Yoğurdu diğer süt ürünlerine göre daha fazla tüketen kadınlar yüzde 39 oranında meme kanseri riskini azaltıyor.

Krem ve çedar peyniri seven kadınlara üzücü haber !

Araştırma verilerini inceleyen bilim insanları krem ve çedar peyniri seven kadınlara üzücü haberi verdi. Bilim insanlarına göre krem ve çedar peynirini diğer süt ürünlerine göre daha fazla tüketen kadınların meme kanserine yakalanma riski yüzde 53 oranında artıyor.

Araştırmayı yapan bilim insanları çok çarpıcı bir tahminde bulundu. Tahminlerine göre 2017 yılında tam 252 bin 710 yeni meme kanseri vakası peydah olacak. Üzücü haber ise bu vakaların 40 bin’i maalesef ölümle sonuçlanacak. Bilim insanlarının yaptığı bu çalışma, beslenmenin tüm kanserlerin yüzde 30’undan sorumlu olduğunu ve bu konuda yapılacak daha fazla çalışmanın kanserle mücadele açısından önemli olduğunu ortaya koydu.

 

 

Hakkında İsmail Korkmaz

İsmail Korkmaz
İsmail Korkmaz, Samsun Ondokuzmayıs Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okumaktadır. İsmail Korkmaz sitemizde teknoloji haberleri alanında editörlük yaparak içerik üretmektedir.

İlginizi Çekebilir

Bahar alerjisine ışık tedavili çözüm

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ümit Filiz, bahar aylarının gelmesiyle birlikte bir çok kişide baş gösterecek alerji sorununa 'rinolight ışık tedavisi yöntemi' ile çözüm getirilebileceğini söyledi.

Doktora şiddete karşı panik butonu

Son yıllarda sağlık personellerine uygulanan şiddetin artmasıyla yeni önlemler alınmaya başlandı. Isparta Şehir Hastanesi'nde olası bir şiddet olayına güvenlik görevlilerinin hemen müdahale edebilmesi için, doktorların masalarının altına bankalardaki gibi panik butonu yerleştirdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir