Anasayfa / Güncel / Ruslar tatil için tekrar Türkiye’yi tercih ediyor

Ruslar tatil için tekrar Türkiye’yi tercih ediyor

Turizmde gün geçtikçe düzelmeler devam ediyor. Özellikle 24 Kasım 2015’te Rus uçağının düşürülmesiyle başlayan dönemden sonra turizmciler sinek avlıyordu. Rus hükümetinin ‘tatil için Türkiye’ye gitmeyin’ uyarısından sonra Rus turistler tatil için başka ülkeleri değerlendirirken, hükümet turist kaybından dolayı yaşanan gelir kaybını dengelemek için bir takım adımlar attı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Putin ile diplomatik krizleri çözmesinin ardından turizm de yavaş yavaş düzelme sinyalleri verdi. Geçen şubat ayına göre Türkiye’ye gelen Rus turist sayısı yüzde 95.58 artarak 39 bin 261 kişiye çıktı.

En çok ziyaret Gürcistan ve İran’dan

Rus uçağının düşürülmesiyle ve art arda düzenlenen canlı bomba saldırılarından sonra batma noktasına gelen turizm sektörü canlanıyor. Şubat ayında Türkiye’ye 1.2 milyon turist giriş yaparken, bu turistlerin 140 bin 463’ü Gürcistan’dan geldi. 130 bin 596 turist ile Gürcistan’ı İran takip etti. 106 bin 26 kişi ile Bulgaristanlı turistler 3. sırayı aldı.

Hollanda krizi turist sayısını azalttı

Referanduma günler kala Hollanda ve Almanya ile yaşanan diplomatik krizden de Türk turizmciler nasibini aldı. Geçen yılın şubat ayına oranla bu yılın şubat ayında Avrupadan gelen turist sayısı yüzde 19 gerileyerek 453 bin 300 kişide kaldı. Siyasi krizlerin en belirgin yaşandığı Hollanda’dan gelen turist sayısı yüzde 24.8’e düşerken, Almanya’dan gelen turist sayısı yüzde 30’a geriledi.

Hakkında Kubilay Karbal

Kubilay Karbal
Kubilay Karbal,Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünde eğitim görmüştür. Adobe programlarına iyi derece hakim olan editörümüz grafik tasarım işi yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Kimler gidiyor kimler!

Hocaya ünlü akını

2005 yılının en iyi öğretmeni sahte diplomalı çıktı

Sahte diploma ile 19 yıldır öğretmenlik yapan R.G.S'nin foyası ortaya çıktı. MEBBİS üzerinden öğretmenlerin bilgilerinin güncellemesini yapmaya başlayan Milli Eğitim Bakanlığı durumu farkedince, 2005'te Başbakanlık tarafından yılın öğretmeni seçilen R.G.S görevinden alındı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir