Anasayfa / Güncel / Kolombiya’daki sel faciasında ölü sayısı 200’ü geçti

Kolombiya’daki sel faciasında ölü sayısı 200’ü geçti

Güney Amerika ülkesi Kolombiya’da sel faciası yaşandı. Kolombiya’nın Putumayo yönetim bölgesinin başkenti Mocoa’da aşırı yağışdan dolayı oluşan sel ve toprak kayması felakete yol açtı. Sel felaketinin yaşandığı bölgede en az 200 kişinin hayatını kaybettiği kayıtlara geçerken 202 kişinin de yaralandığı bildirildi. 300’ün üzerinde ailenin de sel felaketinden etkilendiği söylendi.

220 Kolombiyalıya ulaşılamıyor

Kolombiya Kızıl Haçının açıklamasına göre Putumayo yönetim bölgesinin başkenti Mocoa’yı vuran sel felaketinin ardından 220 Kolombiyalıya halen ulaşılamadı. 45 bin kişinin yaşadığı başkent Mocoa’da, normal şartlarda 10 gün sürecek yağmurun 1 gecede yağması Mocoa, Mulato ve Sancoyaco nehirlerinin taşmasına neden oldu. Yaşanan sel felaketi ile 17 mahalle aniden sular altında kaldı. 200’den fazla kişinini yaşamını yitirdiği, 220 kişinin kaybolduğu ve 202 kişinin yaralandığı sel felaketinde yaralılar kuzeydeki Huila yönetim bölgesinin başkenti Neiva’ya taşındı.

Felaket sirenleri birkaç dakika önce çaldı

Putumayo yönetim bölgesinin başkenti Mocoa’yı vuran sel felaketi gerçekleşmeden önce öngörülemedi. Kolombiya yerel basınına yaşadıklarını anlatan halk, bu gibi durumlarda halka uyarı vermek amaçlı çalınan sirenin, sel felaketinden bir iki dakika önce çalındığını söyledi. Arama kurtarma çalışmaları sürerken, ölü sayısının artması bekleniyor.

 

Hakkında Kubilay Karbal

Kubilay Karbal
Kubilay Karbal,Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünde eğitim görmüştür. Adobe programlarına iyi derece hakim olan editörümüz grafik tasarım işi yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Kimler gidiyor kimler!

Hocaya ünlü akını

2005 yılının en iyi öğretmeni sahte diplomalı çıktı

Sahte diploma ile 19 yıldır öğretmenlik yapan R.G.S'nin foyası ortaya çıktı. MEBBİS üzerinden öğretmenlerin bilgilerinin güncellemesini yapmaya başlayan Milli Eğitim Bakanlığı durumu farkedince, 2005'te Başbakanlık tarafından yılın öğretmeni seçilen R.G.S görevinden alındı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir