Anasayfa / Güncel / Atatürk Havalimanı saldırısına rekor müebbet hapis istemi

Atatürk Havalimanı saldırısına rekor müebbet hapis istemi

Terör örgütü DAEŞ’in 28 Haziran 2016’da Atatürk Havalimanı’na yaptığı ve 45 kişinin hayatını kaybetmesine yol açtığı terör saldırısıyla ilişkili olan 46 kişi hakkında 2 bin 132 yıl ile 3 bin 342 yıl  arasında hapis cezası istendi. Saldırıyı gerçekleştiren 3 terörist için ise öldükleri gerekçesiyle takipsizlik kararı çıktı.

 

Atatürk Havalimanı’na 28 Haziran 2016’da yapılan ve terör örgütü DAEŞ’in üstlendiği saldırıyla ilgili iddianame kabul edildi. Bakırköy Başsavcılığı’nın Atatürk Havalimanı’na yapılan saldırı sonucu hazırladığı 262 sayfalık iddianame, Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından incelendi.

Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede saldırıyla ilişkili 46 kişi hakkında, 46 kez ağırlaştırılmış müebbet cezası istendi. Gerekçe olarak ise ”anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” ve ”tasarlayarak öldürme” suçları gösterildi. Aynı sanıklar hakkında ”terör örgütü kurma ve yönetme”, ”birden çok tasarlayarak öldürmeye teşebbüs”, ”birden çok nitelikli mala zarar verme” ve  ” silahlı terör örgütüne üye olma” suçlarından da toplamda 2 bin 132 yıl ile 3 bin 342 yıl arasında hapis cezasına çarptırılmaları istendi.

 

Terör saldırısı sırasında orada bulunup yaralanan 163 kişi ve aynı saldırıda malı zarar gören 44 kişi ” müşteki ” olarak iddianamede yer alırken, 45 kişinin ölümüyle sonuçlanan terör eylemini gerçekleştiren 3 terörist için de öldükleri gerekçesiyle takipsizlik kararı çıktı.

Hakkında İsmail Korkmaz

İsmail Korkmaz
İsmail Korkmaz, Samsun Ondokuzmayıs Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okumaktadır. İsmail Korkmaz sitemizde teknoloji haberleri alanında editörlük yaparak içerik üretmektedir.

İlginizi Çekebilir

Kimler gidiyor kimler!

Hocaya ünlü akını

2005 yılının en iyi öğretmeni sahte diplomalı çıktı

Sahte diploma ile 19 yıldır öğretmenlik yapan R.G.S'nin foyası ortaya çıktı. MEBBİS üzerinden öğretmenlerin bilgilerinin güncellemesini yapmaya başlayan Milli Eğitim Bakanlığı durumu farkedince, 2005'te Başbakanlık tarafından yılın öğretmeni seçilen R.G.S görevinden alındı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir