Anasayfa / Güncel / 2005 yılının en iyi öğretmeni sahte diplomalı çıktı

2005 yılının en iyi öğretmeni sahte diplomalı çıktı

Başbakanlık tarafından 2005’de yılın öğretmeni seçilen R.G.S’nin diplomasının sahte olduğu belirlendi. Olay Milli Eğitim Bakanlığı’nın MEBBİS üzerinden öğretmen bilgilerini güncellemek istemesiyle ortaya çıktı. Sahte öğretmen 19 yıldır Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak öğretmenlik yapıyordu.

Evrakta sahtecilik yaparak kendini Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun olmuş gibi gösteren R.G.S, Erzurum’da mesleğe başladı. Ardından Trabzon’a tayini çıktı. MEB, MEBBİS üzerinden bilgilerinin güncellenmesini yapmak için diplomasını yeniden göndermesini isteyince R.G.S, Ankara’da yaşayan kardeşine düzenlediği sahte diplomayı gönderip, kardeşinden bu sahte diplomayı yaşadığı ilçedeki PTT şubesine Ankara Üniversitesi’nden geliyormuş gibi faks çekmesini istedi. Ancak belgeyi inceleyen Dernekpazarı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, sahte olduğunu tespit etti ve şahıs hakkında suç duyurusunda bulundu.

Sahte diplomayla birçok başarıya imza attı

Sahte diploma ile yakalanmadan 19 yıl öğretmenlik yapan R.G.S, 2005 yılında Başbakanlık tarafından yılın öğretmeni seçildi. Ödülünü dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’nın elinden aldı. Fakat bu onun ilk başarısı değildi. R.G.S öğretmenlik yaptığı sürece birçok başarıya imza attı. 1997 yılında Erzurum’da görev yaparken valilik ve bakanlık tarafından aylık ödüllendirme ve başarı belgesine layık görüldü.

19 yıllık emeklerim ne olacak?

Sahte diplomayla 19 yıl devlet okullarında öğretmenlik yapan R.G.S, 20. yılını doldurduğunda emekli olmayı planladığını söyledi. Görev yaptığı süre boyunca devlete herhangi bir zarar verdiğini düşünmeyen sahte öğretmen ”19 yıllık emeğim ne olacak?” dedi. 1. Ağır Ceza mahkemesi tarafından tutuksuz yargılanan R.G.S’nin nitelikli dolandırıcılıktan 2 yıldan 7 yıla kadar ve resmi belgede sahtecilik suçundan ise 2 yıldan 5 yıla kadar hapsi istendi. Ayrıca sahte öğretmenin Trabzon’da görev yaptığı 11 yıl boyunca devletten aldığı toplamda 329 bin liralık ücretin faiziyle birlikte geri alınacağı bildirildi.

Hakkında Kubilay Karbal

Kubilay Karbal
Kubilay Karbal,Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünde eğitim görmüştür. Adobe programlarına iyi derece hakim olan editörümüz grafik tasarım işi yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Kimler gidiyor kimler!

Hocaya ünlü akını

Kolombiya’daki sel faciasında ölü sayısı 200’ü geçti

Güney Amerika ülkelerinden Kolombiya'nın Putumayo yönetim bölgesinde aşırı yağışlar sonucu yaşanan sel felaketinde ölü sayısının 200'ü geçtiği bildirildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir