Anasayfa / Ekonomi / Staj yapan öğrenciye en az 421 lira maaş ödenecek

Staj yapan öğrenciye en az 421 lira maaş ödenecek

Önceki yasaya göre stajyer öğrenci çalıştaracak iş yerleri, çalıştıracağı stajyer sayısına göre ödeme yapıyordu. Yeni yapılan yasal düzenlemeye göre artık şirketlerin çalıştıracağı stajyer sayısının bir önemi kalmayacak. Staj yapan öğrencilerin alacağı ücret çalıştığı iş yerindeki stajyerlerin sayısı dikkate alınmayarak en az 421 lira 21 kuruşta eşitlenecek.

Yeni yasal düzenlemede stajyer öğrencilerin alacağı maaş asgari ücretin yüzde 30’u olan 421 lira 21 kuruşta sabitlendi. Belirlenen 421 liralık ücret alt limit olacak. Şirketler çalıştırdığı stajyer öğrencilere istekleri doğrultusunda daha fazla ücret ödeyebilecekler. Stajyer öğrenci çalıştıracak şirketlerde 20 personelden az kişi çalıştığı taktirde devlet 421 liranın 280 lirasını karşılayacakken, eğer şirket 20’den fazla personel çalıştırıyor ise 140 lirasını ödeyecek. Staj yapacak öğrencilerin belirlediği banka hesaplarına şirketlerin ücretlerini her ayın 10’una kadar yatırması zorunlu tutulurken, devletin sağlayacağı katkı payı ise işletmelerin okul müdürlüklerine bildirdikleri hesap numaralarına ayın 25’inde aktarılacak.

Hakkında Kubilay Karbal

Kubilay Karbal
Kubilay Karbal,Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünde eğitim görmüştür. Adobe programlarına iyi derece hakim olan editörümüz grafik tasarım işi yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Daikin’den Türkiye’ye dev yatırım

Kuruluşundan itibaren soğutma teknolojileri üreten Japon firması Daikin, şirket tarihinde bir ilke imza atarak Sakarya'da kombi üretti. Daikin'in Türkiye'ye yaptığı bu yatırım ile ürettiği kombiler Sakarya'dan 145 ülkeye ihraç edilecek.

Ford yaşanabilecek problemler nedeniyle 570 bin aracını geri çağırdı

Amerikan otomobil devi Ford Kuzey Amerika ve Avrupa'da satışa sunulan 570 bin aracı geri çağırdı. Kapı mandallarında ve silindir başlarında oluşan çatlaklardan dolayı araçların geri çağrıldığı bildirildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir