Anasayfa / Ekonomi / Ford yaşanabilecek problemler nedeniyle 570 bin aracını geri çağırdı

Ford yaşanabilecek problemler nedeniyle 570 bin aracını geri çağırdı

Dünyaca ünlü otomobil firması Ford, araçlarında oluşabilecek olası problemler nedeniyle 570 bin aracını geri çağırdı. Kuzey Amerika ve Avrupayı kapsayan geri çağırma işlemi, seyir halinde giden araçların kapı mandallarında olan sorunlardan dolayı açılabilme olasılığına ve araç motorlarının yanması ihtimaline karşı yapıldı.

Geri çağırılan 570 bin araçtan 360 bin tanesinin problemi kaporta altındaki bir sorundan dolayı motorun yanma riskine karşı yapıldığı bildirildi. Kuzey Amerika ve Avrupayı kapsayan 570 bin aracın geri çağrılması Amerikan otomobil devi Ford’a yılın ilk çeyreğindeki vergi öncesi kaybın 295 milyon dolar olduğu dün firma tarafından açıklandı.

Hangi modellerde problem var?

Amerikan otomobil devi Ford’un yaptığı açıklamada geri çağırılan araçların hepsinin 1.6 litre dört silindirli turbo motor olduğu söylendi. Avrupa’da 2010-2015 arası C-Max hibrid ve küçük Focus modelleri ile 2013-2015 arası minivan Transit Connect modelleri geri çağırılırken Kuzey Amerikada ise 2014 model Escape SUV, 2015 model compact Fieste ST, 2013 ve 2014 model Fusion, 2013-2015 arası minivan Transit Connect modelleri geri çağırıldı.

Araçlarda soğutma sirkülasyonu olmadığı için motorlarda aşırı ısınma ve silindir başlarında çatlama meydana gelebiliyor. Çatlaklardan sızan benzin ise sıcak zeminle temas ettiğinde motor yanabiliyor. Konuyla alakalı olarak toplamda 29 araç motoru yanma olayı şirkete rapor edildi. Böylelikle Ford’un geriye çağırdığı araç sayısı 3 milyona çıkarken kapı mandallarından dolayı şirketin uğradığı zarar 640 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.

Hakkında Kubilay Karbal

Kubilay Karbal
Kubilay Karbal,Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünde eğitim görmüştür. Adobe programlarına iyi derece hakim olan editörümüz grafik tasarım işi yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Staj yapan öğrenciye en az 421 lira maaş ödenecek

Yazın yaklaşmasıyla zorunlu staj yapacak olan öğrencileri sevindirecek haber geldi. Yeni yasal düzenlemeye göre artık staj yapacak öğrenciler asgari ücretin yüzde 30'u 421 lira maaş alacak.

Daikin’den Türkiye’ye dev yatırım

Kuruluşundan itibaren soğutma teknolojileri üreten Japon firması Daikin, şirket tarihinde bir ilke imza atarak Sakarya'da kombi üretti. Daikin'in Türkiye'ye yaptığı bu yatırım ile ürettiği kombiler Sakarya'dan 145 ülkeye ihraç edilecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir