Anasayfa / Dünya / Paraguay’da kongre binası ateşe verildi

Paraguay’da kongre binası ateşe verildi

Yıllarca diktatörlükle yönetilmesinin ardından özgürlüklerini kazanan Paraguay halkı sokağa döküldü. Devlet başkanının yeniden seçilebilmesini sağlamak için sunulan yasa teklifi ardından olaylar başladı. Yasa teklifi 45 senatörden 25’inin evet oyuyla kabul edilince kongre binası önünde anayasal değişikliği protesto eden göstericilerle polis arasında çatışma çıktı. Kongre binasını basan halk vekillere ait odaları yerle bir ettikten sonra binayı ateşe verdi. Yangın uzun süre sönmedi. Çıkan olaylarda Rodrigo Quintana isimli bir protestocu hayatını kaybederken onlarca kişi de yaralandı.

Devlet başkanından tehdit gibi açıklama

Paraguay’da sokağa dökülen halk çileden çıkmış durumda. Gösterilerde bir kişi ölürken, aralarında polislerin ve politikacıların da bulunduğu onlarca kişi yaralandı. 1992 yılına kadar 35 yıllık bir diktatörlük rejimi altında yaşayan Paraguay halkı son 25 yılın en büyük şiddet olaylarını gerçekleştiriyor. Mevcut Devlet Başkanı Horacio Cartes tekrar başkan seçilebilmesinin önünü açan yasa teklifiyle halkın sokağa dökülmesinin ardından itidal çağrısı yaptı. Devlet Başkanı Horacio Cartes göstericilere ‘demokrasi şiddetle savunulmaz ve kazanılmaz’ dedi. Horacio Cartes göstericileri üstü kapalı bir şekilde tehtid ederek başında bulunduğu hükümetin düzeni sağlayabilmek için her şeyi yapacaklarından emin olmalarını söyledi.

Hakkında Kubilay Karbal

Kubilay Karbal
Kubilay Karbal,Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünde eğitim görmüştür. Adobe programlarına iyi derece hakim olan editörümüz grafik tasarım işi yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Skandalı Swinger sitesi ortaya çıkardı

İngiltere'nin Manchester şehri yeni skadal ile çalkalanıyor. Bir itfaiyecinin swinger sitesinde yeni adaylar bulmak için kullandığı fotoğraf gün yüzüne çıkarıldı. Fotoğrafta sarışın bir kadının çıplak şekilde itfaiye aracının içinde olduğu görülüyor.

Ekvador’da Cumhurbaşkanı seçiminin ardından olaylar başladı

Güney Amerika ülkelerinden Ekvador Cumhurbaşkanı'nı seçti. Sol görüşlü parti lideri Lenin Moreno kazanan lider oldu. Sağ görüşlü lider Guillermo Lasso'nun seçimlerde hile yapıldığını iddia edip oyların yeniden sayılmasını istemesiyle ülkede olaylar başladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir