Anasayfa / Dünya / Ekvador’da Cumhurbaşkanı seçiminin ardından olaylar başladı

Ekvador’da Cumhurbaşkanı seçiminin ardından olaylar başladı

Ekvador iki zıt kutup liderin yarışına tanıklık etti. Güney Amerika ülkelerinden Ekvador, Cumhurbaşkanı’nı seçmek için sandığa gitti. Seçim yarışı sol görüşlü lider Lenin Moreno ile sağ görüşlü lider Guillermo Lasso arasında geçti. Seçim öncesi yapılan anketlerde iki liderin birbirine çok yakın bir puan alacağı ön görülmüştü. Beklenen oldu ve sandıklardan yüzde 51,1 ile sol görüşlü aday Lenin Moreno lider çıktı. Sağ görüşlü lider Guillermo Lasso ise yüzde 48,9 oy oranı almasının ardından seçimlerde hile yapıldığını söyleyerek sayımların tekrarlanmasını istedi. Lasso’nun bu isteğinin ardından destekçileri soğaka döküldü.

Arjantin, Peru ve Brezilya’da yakın dönemde seçim yapılmasının ardından sağ görüşlü liderler başa geldi. Kıta genelinde sağ görüşe kayılmasının akabinde oldukça önemli olan Ekvador seçiminin ardından seçime katılan sağ görüşlü lider Lasso,  destekçilerine “Sokağa inin ve barışçıl bir şekilde oyunuzu savunun” çağrısı yaptı. Liderini dinleyen halk sokağa indi ve polisle çatıştı. Routers haber ajansına konuşan bir görgü tanığı, göstericilerin polis bariyerini aşarak seçim binasına girmek istemesiyle biber gazına maruz kaldıklarını bildirdi.

Ekvador halkı bankacılık geçmişi olan sağcı lider Lasso’nun, ülkeye yabancı yatırımlar çekeceğini vaad etmesine karşın, 1998’de sırtından vurularak tekerlekli sandalyeye mahkum kalan sol görüşlü lider Moreno’yu yüzde 51.1 ile Cumhurbaşkanı seçti. Moreno’nun Cumhurbaşkanı seçilmesiyle 10 yıllık sol geçmişi olan Latin Amerika ülkesi Ekvador’da sol gelenek devam edecek.

Hakkında Kubilay Karbal

Kubilay Karbal
Kubilay Karbal,Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünde eğitim görmüştür. Adobe programlarına iyi derece hakim olan editörümüz grafik tasarım işi yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Skandalı Swinger sitesi ortaya çıkardı

İngiltere'nin Manchester şehri yeni skadal ile çalkalanıyor. Bir itfaiyecinin swinger sitesinde yeni adaylar bulmak için kullandığı fotoğraf gün yüzüne çıkarıldı. Fotoğrafta sarışın bir kadının çıplak şekilde itfaiye aracının içinde olduğu görülüyor.

Paraguay’da kongre binası ateşe verildi

Paraguay'da devlet başkanının yeniden seçilebilmesi için sunulan yasa teklifi sonrası ülke karıştı. Sokağa inen halk kongre binasını ateşe verdi. Gösterilerde bir kişi öldü, onlarca yaralı var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir